Lokalita se skládá ze dvou rybníků - Horní a Dolní Truhličky, přilehlých podmáčených luk a okolních lesů. Rybníky Truhličky vznikly jako součást Pernštejnské rybniční soustavy. Posledních 30 let se lokalita neudržuje, což vedlo k degradaci zdejších mokřadních společenstev.
Strategie
Cílem je obnova druhově pestrého stanoviště mokřadního charakteru. Lokalita bude udržována pastvou skotu, fázovou sečí, odstraňováním náletových dřevin. Do budoucna se plánuje oprava hrází a výpustních zařízení, spolu s tím dojde i k přírodě blízké revitalizaci obou rybníků.
Budoucnost
Budoucnost lokality je v jejím "otevření" do okolní přírody, tvorbě lesních tůní v okolí a údržbě světlých lesů. Doufejme, že se lokalita jednoho dne dočká opětovného napojení na sousední rybníky Jílovky, Tichý, Skříň a Rozhrnu a tím průletností a průchodností prostředí.
Nové rostliny v lokalitě
Noví živočichové v lokalitě
Proč se seče a vyřezává?
Sekáním na Truhličkách se snažíme o potlačení dominantního rákosu, který mezi sebe nepustí drobné kvetoucí byliny. Prokazatelně se v okolí těchto dvou rybníků přes 350 let vyskytovaly louky obklopené lesem. Posledních 40 let zarůstaly náletovými dřevinami a toto je první velký krok, jak louky obnovit.
A jak naše snahy dopadly?
Čolek velký
Zdroj informací: Červený seznam
Ekologie a biologie
Čolek velký je druhem nižších poloh. Těžiště jeho výskytu v ČR se nalézá ve výškách 200-800 m n.m. Je typickým obyvatelem větších a hlubších vodních nádrží jak přirozeného, tak i umělého původu. Žije především v rybnících, jezírkách v lomech a pískovnách, tůních, vzácněji i v zatopených příkopech, závlahových kanálech, požárních nádržích i vybetonovaných koupalištích.